Půl krále – prekvapivo dobré brakové fantasy

Joe Abercrombie zúfalo potrebuje viac pozornosti. Jeho trilógia První zákon (The First Law) a jej spin-offy patria k pôsobivým zástupcom fantasy žánru. Abercrombieho štýl je surový, jeho bojové scény naturalistické, svet cynický a hlavní hrdinovia by v iných dielach boli zápornými postavami. Po siedmich knihách v krvavom literárnom sa Joe Abercrombie vybral na literárnu dovolenku a napísal Půl krále (Half a king), prvú časť trilógie vo svete Mora črepov (Shattered Sea).

Pomsta nadovšetko

Príbeh Půl krále je o Jarvim, hendikepovanom princovi s chromou rukou, ktorého životným cieľom je stať ministrom (Abercrombieho obdoba Maestra zo sveta ASOIAF). Zhodou nešťastných okolností sa však stáva kráľom, no jeho vláda je čoskoro ukončená zradou, v dôsledku ktorej sa dostáva do otroctva.    
Kniha opisuje Jarviho cestu za slobodou a pomstou, na ktorej nachádza nových priateľov, precestuje svet, niekoľkokrát unikne smrti a zisťuje, že k tomu, aby bol úspešný nepotrebuje dve zdravé ruky, ale predovšetkým rozum.

Nový svet, staré klišé

Už od prvých strán je zrejmé, že Půl krále (Laser, 2018) nie je nápaditá kniha. Svet, v ktorom sa odohráva je preplnený obohranými fantasy trópmi od škandinávsky znejúcich názvov krajín a miest cez sterotypizáciu severanov až po tradičný konflikt medzi civilizáciou a barbarmi.
Za zmienku stojí náboženstvo, ktoré má vo svete Mora črepov mocenský charakter, prejavujúci sa v zápase medzi polyteizmom a monoteizmom.

Kniha nemá čím prekvapiť, neprispieva ničím novým do žánru. Je to priamočiary príbeh, aký ste čítali už niekoľkokrát. No i tak je čítanie Půl krále pútavé, nakoľko autor je bezpochyby talentovaný a obohranú tému pomsty zabalil do precízneho štylistického obalu.

Oddychový brak

Půl krále je jednoduché čítanie, ktoré kvalitami nedosahuje na iné mená súčasnej fantasy literatúry. Ak by sme chceli byť expresívnejší, Půl krále by sme mohli nazvať literárnym brakom. Abercrombie síce hovorí, že dielo je primárne určené pre dospievajúceho čitateľa, no i túto cieľovú skupinu nemá Jarviho príbeh nemá veľmi čím prekvapiť alebo či zaujať.

Napriek nedostatkom sa kniha číta svižne a drží čitateľovu pozornosť až do konca. Najväčšou devízou knihy je atmosféra, ktorá z nej sála. Joe Abercrombie si po napísaní siedmich kníh v cynickom svete urobil literárnu dovolenku, ktorej písanie si užíval, a táto úprimnosť a nový dych v písaní sa prejavujú na každej stránke. Cieľom Půl krále nebolo urobiť dieru vo svete fantasy, ale oddýchnuť si a zobrať čitateľov na dobrodružnú cestu po novom fantasy svete.

Půl krále nie je perfektné dielo, no je to takmer perfektné oddychové čítanie. Jednoduchosť, priamočiary dej, nenápaditý svet z knihy nie sú prvky, s ktorými sa dá urobiť prelomové fantasy. To však ani nebol zámer knihy, nakoľko kniha nemierila na inú métu ako oddychové čítanie vo vlaku, či doma po dlhom dni.

Napísať komentár:

Your email address will not be published.

Sliding Sidebar

Ľubomír Šottník

Kategórie

Sociálne siete

Newsletter

Scroll Up