Edinburgh

Edinburgh – ideálne mesto na víkendový výlet

Edinburgh – Atény severu – sa vďaka lacným Ryanair letenkám a priamemu spojeniu s Bratislavou čoraz viac dostáva do povedomia slovenských cestovateľov. Ak aj vy zvažujete návštevu jedného z najvýznamnejších miest Veľkej Británie a azda najdôležitejšieho miesta v Škótsku, dovoľte mi poskytnúť Vám zopár tipov kam ísť, čo navštíviť alebo čo jesť.

K návšteve Edinburghu vás môže motivovať niekoľko dôvodov (ak nerátame pracovné a študijné), no najsilnejšiu motiváciu budú cítiť fanúšikovia:

  • Harry Pottera,
  • unikátnej architektúry a kultúry a
  • vojenskej histórie a vojenstva vo všeobecnosti.

Ak máte blízko k jednému z týchto dôvodov, neváhajte a nasadnite na približne dva a pol hodinový Ryaniar let medzi Bratislavou a Edinburghom, ktorého väčšinu budete tráviť nad Nemeckom, krajinami Beneluxu a Severným morom (odporúčam sledovať doslovný les veterných elektrární na morskej hladine).

Spojenie Edinburghu s letiskom

Jedna z prvých vecí, ktoré návštevníci akéhokoľvek mesta riešia je spojenie letiska s centrom mesta. Našťastie, Edinburgh patrí k tým mestám, kde je priame električkové spojenie s letiskom. Lístky na električku (odporúčam kúpiť si spiatočný lístok, ktorý vám bude platiť aj niekoľko dní po zakúpení) si zakúpite v strojoch priamo na nástupišti.

Po približne 15 minútovej jazde sa dostanete do užšieho centra mesta na stanicu Haymarket, ktorá funguje ako prestupná stanica. V tejto oblasti Vám tiež odporúčam hľadať si aj ubytovanie, nakoľko ide o cenovo dostupnejšiu časť mesta, ktorá sa stále nachádza takmer v centre mesta. Osobne odporúčam Hotel Haymarket, kde za prívetivé ceny dostanete slušné ubytovanie v tradičnej radovej zástavbe.

Edinburgh, Haymarket
Podobné uličky s charakteristickou radovou zástavbou sa nachádzajú v blízkosti stanice Haymarket

Priorita č. 1 – Edinburghský hrad

Itinerár vašej návštevy bude závisieť od vašich záujmov, no v každom prípade si ho prispôsobte Edinburghskému hradu, nachádzajúcom sa v centre mesta. Keď prvýkrát uvidíte ako sa hrad dominantne vypína nad mestom, pochopíte, prečo je tak často navštevovaný.

I keď nie ste fanúšikom stredovekej histórie či vojenstva, návšteva sa vám určite bude páčiť. Už len kráčanie pre tak dominantnej stavbe, z ktorej uvidíte široko sa rozprestierajúce sa okolie pre vás bude podnetné. A ak vás zaujíma vojenská história a história Škótska ako takého, zrejme odtiaľ ani nebudete chcieť odísť.

Lístky si môžete kúpiť na mieste, no aby ste sa vyhli zbytočnému čakaniu v rade odporúčam oficiálnu stránku, kde si rovnako môžete zakúpiť lístok.

Edinburgh, hrad, wojtek
Podhradie Edinburghského hradu ponúka rôzne kuriozity, napríklad sochu medveďa Vojteka.

Statočné srdce a Highlander

Pri návšteve Edinburghského hradu uvidíte, že Škótsko má silnú vojenskú tradíciu. Pri spomienke na filmy ako Statočné srdce či Highlander je to celkom očividné. Nehovoriac o tom, že náročné, chladné škótske podmienky dali za vznik disciplinovanej armáde. Takisto treba brať do úvahy výhodné geopolitické umiestnenie Škótska.

Ruka v ruke so silnou vojenskou históriou sa viaže škótska samostatnosť. Na hrade sa nachádza veľa pripomienok škótskej samostatnosti vrátane korunovačných klenotov, ktorými boli korunovaní škótski králi až do vstupu únie spolu s Anglickom (a faktickým vznikom Veľkej Británie).

Návšteva hradu a zbežné prejdenie všetkých expozícií vám zaberie približne dve hodiny. Ak patríte k ľudom, ktorí si radi vychutnávajú jednotlivé výstavy, hrad vás určite zabaví aj na dlhšie.

Royal Mile – hlavná tepna Edinburghu

Royal Mile – ulička spájajúca nádvorie Edinburghského hradu so škótskym parlamentom a sídlom britskej kráľovskej rodiny, Palace of Holyroodhouse – a celé staré mesto patrí k ďalším dôvodom, pre ktoré ľudia navštevujú Edinburgh.

Royal Mile je obľúbené pre svoju unikátnu, až rozprávkovú architektúru. Na margo architektúry je treba povedať, že asi ešte unikátnejšia je radová zástavba rodinných a bytových domov v širšom centre mesta, napríklad v už spomínanej oblasti Haymarket.

Na Royal Mile stojí za návštevu St. Giles Cathedral. Nenechajte sa zmiasť veľkosťou, v rámci škótskej náboženskej histórie ide o najvýznamnejšiu stavbu, kde nájdete pripomienky škótskej náboženskej histórie. Ak hľadáte niečo väčšie, v blízkosti stanice Haymarket nájdete episkopálnu katedrálu Panny Márie, ktorá stavba architektonicky prevyšuje St. Giles Cathedral. V čase našej návštevy práve prebiehala skúška organu, čo skvelo dotváralo atmosféru.

Demokracia a monarchia

Na konci Royal Mile nájdete dve stavby spojené so škótskou politikou – škótsky parlament a sídlo britskej kráľovskej rodiny.

Do škótskeho parlamentu je voľný vstup, a ak nie je rokovanie, môžete vstúpiť aj do rokovacej sály. My ste to šťastie nemali, a tak sme si mohli obzrieť len expozície vo vstupnej hale parlamentu. Aj z nich však cítiť silnú demokratickú tradíciu a neutíchajúce separatistické tendencie.

Hneď vedľa sa nachádza vrch Arthur´s seat, kde môžete vyliezť a užiť si výhľad na Edinburgh a okolie. Nám výstup prekazilo počasie. Ak však budete v Edinburghu na viac dní, je to miesto, ktorého návšteva stojí za zváženie. A ak by sa vám aj nechcelo so sebou brať turistické oblečenie (i keď výstup na Arthur´s seat nevyzerá náročne), veľmi pekných výhľadov sa vám dostane aj z Ediburghského hradu.

Harry Potter, Grand Theft Auto a umenie

Edinburgh je miesto, kde sa narodil Harry Potter. J.K. Rowling tu písala prvú aj poslednú knihu čarodejníckej série. Kaviareň, kde Rowling písala prvé kapitoly žiaľ už nemôžete navštíviť, nakoľko ju v lete 2012 poškodil požiar (v istom zmysle sa presunula o pár ulíc ďalej). Môžete však nahliadnuť na luxusný hotel Balmoral, v ktorom Rowling dopisovala finálnu časť série.

Z iných miest, hodných návštevy patrí cintorín, kde z mien na náhrobkov asi najviac zaujme Tom Riddle. A z niekoľkokrát spomínaného hradu sa vám tiež poskytne výhľad na školu, ktorá bola predlohou pre Rokfort/Hogwarts/Bradavice.

Edinburgh však nedal svetu len Harry Pottera, ale aj jednu z najpredávanejších a najlepších videoherných sérií. Blízko škótskeho parlamentu sa totiž nachádza sídlo spoločnosti Rockstar North, kde vznikli videoherné veľdiela ako Grand Theft Auto V alebo Red Dead Redemption 2. Ak patríte k fanúšikom videohier, určite k štúdiu zájdite.

Edinburgh, Rockstar North
Sídlo Rockstar North

Posledné miesta pred odletom

Ak vám ostane pár hodín pred odletom, prejdite sa v podhradí alebo navštívte Dean Village. Dean Village je odstrčená časť Edindburghu, ku ktorej sa oplatí prísť pozrieť na prudko fotogenické historické stavby tiahnuce sa popri rieke.

Čo sa týka jedla a škótskej kuchyne, je na vás či skúsite miestne špeciality ako haggis, či pudding, no pred jedením si radšej pozrite (alebo radšej nie?) zloženie. Každopádne, fish & chips bude voľba, ktorá vás nasýti a môžete tomu veriť. Ak sa bavíme o jedle, ak budete mať možnosť, určite kúpte si limonádu Irn Bru. Ak by to dovoľovali pravidlá leteckej dopravy, zobral by som si so sebou celú paletu tohto nápoja.

Edinburgh – ideálny na víkendový výlet

Samozrejme, Edinburgh ponúka viac miest na pozretie. Nám z celkového výletu ukrojila silná búrka Isha, ktorá spôsobila rozsiahle škody a odkláňali sa kvôli nej lety. Dúfam teda, že vaša návšteva Edinburghu bude rovnako podnetná ako tá naša, a že nezažijete žiadne extrémne prejavy počasia.

Každé správne turisticky navštevované mesto by podľa mňa malo mať niekoľko faktorov ako je unikátna architektúra, blízkosť mora a bohatá história, ktoré dokopy vytvárajú unikátny ráz mesta, aký inde nenájdete. Edinburgh rozhodne je takým miestom a ak budete možnosť ho navštíviť, neváhajte a vydajte sa tam. Určite nebudete ľutovať!

Na záver pripájam odkaz na Google Mapu, kde som si zaznačil vlastný itinerár.

Napísať komentár:

Your email address will not be published.

Site Footer