Americký autor fantasy George R.R. Martin má svojom konte má vyše 30 publikácií (nepočítajúc 5 doposiaľ vydaných častí Piesne ľadu a ohňa). Spomedzi tejto úctyhodnej tvorby si ho literárny svet bude pamätať najmä jeho životné dielo, fantasy kolos Pieseň ľadu a ohňa.
Autor viackrát priznal, že písanie tejto fantasy románovej série sa ukázalo byť náročnejšie ako očakával. George R.R. Martin niekoľkokrát menil štruktúru a smerovanie príbehu, ale i počet pokračovaní tejto série. Pre ilustráciu toho, akými zmenami prechádzalo písanie Piesne ľadu a ohňa odporúčam prečítať prvý počiatočný, ktorý autor odoslal vydavateľstvu.
Literárna duševná hygiena
Pri akejkoľvek náročnej mentálnej práci, akou písanie nepochybne je, je kľúčom k nezblázneniu sa venovať svoju pozornosť aj iným projektom, pri ktorých si naša myseľ a nervy môžu oddýchnuť. Pre spisovateľa neexistuje lepší spôsob ako si oddýchnuť od písanie veľdiela, než písaním kratších a častokrát žánrovo odlišných diel.
George R.R. Martin vytvoril Westeros, bohatý a živý svet, kam okrem Piesne ľadu a ohňa zasadil niekoľko ďalších diel. Napríklad monumentálny Svet ohňa a ľadu (prakticky encyklopédia histórie Západozeme, veľmi podobná Tolkienovmu Silmarillionu) a niekoľko kratších poviedok a noviel.
Hra o tróny – lite verzia
Najčastejšie sa však v jeho vedľajších autorských aktivitách venoval Duncanovi Urastenému (Duncan the Tall), smoliarskemu, no odvážnemu potulnému rytierovi a jeho panošovi Eggovi. Ten je vďaka jeho podrezanému jazyku, rozsiahlym vedomostiam a holou hlavou nie tak úplne obyčajný panoš. Autor tejto dvojici doposiaľ venoval tri novely, ktoré spoločne vytvárajú dielo Rytier siedmich kráľovstiev.
V porovnaní s Piesňou ľadu a ohňa je Rytier siedmich kráľovstiev štruktúrou príbehov, ale i témami, akým sa venuje veľmi odlišné dielo. Narozdiel od románovej série, pripomínajúcej gigantickú nástennú maľbu je trojica noviel drobnokresbou nakreslenou jemnými líniami. Z noviel sa však vôbec nevytráca autorov cit pre detail, avšak v porovnaní s Piesňou ľadu a ohňa sa presúva z detailných opisov fungovania celého sveta do charakterizácie postáv. Dvojica hlavných postáv tak medzi sebou má dynamický, a aj napriek svojej vzájomnej odlišnosti rovnovážny vzťah, v ktorom sa navzájom rešpektujú.
Osobitú pozornosť si zaslúžia ilustrácie Gary Gianniho, podobné príbehom Duncana a Egga. Podobne ako trojica príbehov, i ilustrácie sú tvorené jemnými líniami, no citom pre detail.
Čaro nevypovedaného
Novely na seba len voľne nadväzujú. Skutočným spojivom medzi trojicou príbehov je sila nevypovedaných minulých udalostí, ovplyvňujúcich myslenie a konanie postáv, v čom súčasne spočíva najväčšia podobnosť s Piesňou ľadu a ohňa. V románovej sérii autor čerpá rozprávačskú silu z nevypovedaných udalostí Robertovej rebélie (povstanie Roberta Baratheona, ktoré sa skončilo zvrhnutím dynastie Targaryenovcov), zatiaľ čo v Rytierovi siedmich kráľovstiev je to Blackfyrova rebélia, masívna občianska vojna medzi právoplatnými potomkami Aegona IV. a jeho legitimovanými bastardmi, ktorým uznal právo na trón. Blackfyrova rebélia sa udiala pätnásť rokov pred udalosťami trojice príbehov, no výrazne ovplyvňuje zmýšľanie a konanie postáv a neraz sa i čitateľ prichytí, ako premýšľa nad podstatou legitimity vlády.
Mimochodom, pojem Blackfyrova rebélia si zapamätajte, lebo celkom vážne môže byť predlohou ďalšieho seriálu zo sveta Westerosu z produkcie HBO.
Oddychová prechádzka Westerosom
Po Rytierovi siedmich kráľovstiev by v prvom rade mali siahnuť fanúšikovia Piesne ľadu a ohňa a jej seriálovej adaptácie. Rytier siedmich kráľovstiev je skvelá fantasy kniha, ktorá sa číta ľahko a svižne, že čitateľ miestami nadobudne pocit, že jej písanie autor považoval ako oddych od vyčerpávajúceho písania literárneho kolosu Piesne ľadu a ohňa.
Tri novely o Duncaovi a Eggovi mi po celý čas pripomínali fantasy seriály, vysielané v poobedných hodinách. Sú jednoduché, zrozumiteľné, podávajú jasnú myšlienku bez zbytočného pátosu a rozprávajú zaujímavý príbeh. Niekto by mohol namietať, že príbehy Rytiera siedmich kráľovstiev sú príliš jednoduché, čo je pravda, no súčasne sú zábavné, strhujúce a odpočiniete si pri nich, a to niekedy padne vhod po krvavom, depresívnom a morálne komplikovanom svete Piesne ľadu a ohňa.